p align="left">

Stiri Sportive

Titu bate Braziul si ramane lider! FCM pierde acasa!

Urban Titu s-a impus in aceasta dupa amiaza in derbiul Ligii a III-a, trecand de Chimia Brazi cu 2-0. Mihaiescu a deschis scorul in chiar minutul 1, iar Sandulescu l-a majorat in minutul 66. Echipa lui Nicu Croitoru ramane pe primul loc, cu doar un punct avans fata de CS Buftea, ilfovenii castigand la Plopeni cu 1-0.
In seria a IV-a, FCM Targoviste a pierdut, la Sotanga, 0-1, golul oaspetilor fiind marcat de Sarbu in minutul 80. Situatia nu este prea roza pentru echipa lui Zotic, care la sfarsitul meciului a dat asigurari ca Remus Galmencea va ramane antrenorul echipei.
Seria a III-a
FCM Alexandria - AFC Filipeştii de Pădure 2-1
D. Voicilă (6), Lătea (15) / M. Ene (86)
Sportul Studenţesc II - Viitorul Domneşti 1-3
Truţă (80) / Teleoacă (32), Gârlescu (62 - pen.), R. Nicolescu (63)
Inter Clinceni - Conpet Ploieşti 3-0
Fodor (25 - pen.), Floruţ (46), D. Ene (67)
ACS Urban Titu - Chimia Brazi 2-0
Mihăescu (1), Săndulescu (66)
CSO Plopeni - CS Buftea 0-1
V. Ştefan (38)
Prahova Tomşani - Dunărea Turris Turnu Măgurele, se dispută mâine, de la ora 15:00.
Concordia II Chiajna stă, deoarece Rapid Clejani s-a retras.
Argeşul Mihăileşti şi Atletic Fieni s-au retras.
Clasament
Seria a IV-a
FCM Târgovişte - Ghecon Lăpuşata 0-1
Sârbu (80)
FC Caracal - Jiul Rovinari 2-1
Cr. Niculescu (53-penalty), Moşteanu (76) / Stoian (4)
Afrem (51), Vlăduţi (71)
CS Vişina Nouă - Girom Albota, se dispută mâine, de la ora 15:00.

Barca – Real 2-2 și catalanii se califică în semifinalele Cupei Spaniei

FC Barcelona n-a câștigat pe Nou Camp, în fața Realului din Madrid, dar s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei. Victorioasă în tur, cu 2-1, echipa lui Messi a terminat la egalitate, 2-2, manșa secundă.

Real Madrid a dominat prima parte a reprizei I, ratând câteva mari ocazii – în secunda 10 a meciului, Higuain a scăpat singur cu Pinto, la o eroare a lui Pique, însă a ratat ținta -, însă golurile au venit la cealaltă poartă. Cu cinci minute înainte de pauză Pedro a marcat la o pasă a lui Messi, iar în prelungiri Dani Alves a înscris cu un șut senzațional, din afara careului, de pe partea dreaptă.

Madrilenii au revenit după pauză și au egalat prin golurile lui Ronaldo (min. 68), care a scăpat singur, l-a driblat pe Pinto și a trimis în poarta goală, și Benzema (min. 72), francezul depășindu-l ușor pe Puyol. Real a avut un gol anulat (Sergio Ramos), pentru un fault în faza premergătoare, același jucător fiind eliminat pe final, când a văzut al doilea cartonaș galben.

Echipe de start:

BARCELONA: Pinto - D. Alves, Pique, Puyol, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Alexis, Messi, Fabregas.

REAL: Casillas - Arbeloa, Pepe, S. Ramos, Coentrao - L. Diarra, X. Alonso - Ozil, Kaka, C. Ronaldo – Higuain

Mutu Mutu e ZEU in Serie A dupa un meci MAGIC! "E clar, asta e fenomen! Restul trebuie sa alerge pentru el!"   Nimeni nu mai indrazneste sa-l conteste pe Mutu dupa ce atacantul roman i-a castigat de unul singur Cesenei derby-ul pentru retrogradare cu Novara.

Steaua merge in primavara europeana

Steaua 3-1 AEK Larnaka | Steaua a reusit o victorie uriasa pe National Arena si s-a calificat in primavara europeana. Nikolic a fost omul meciului: a reusit dubla si a scos un penalty. Marica a ajutat pe Steaua si a inscris impotriva celor de la Maccabi, in meciul castigat de Schalke cu 3-0.
__________________________________________
FC Zurich 2-0 Vaslui | Moldovenii au parasit competitia suparati din cauza ghinioanelor de care au avut parte

"Tot norocul pe care l-am avut in aceasta competitie s-a transformat in esecuri cand ne asteptam mai putin. Din pacate, pentru noi s-au adunat toate in aceasta ultima etapa. Pe langa cei suspendati si accidentati, au mai aparut si accidentarile lui Cerniauskas si Sanmartean.
_______________________________________

Steaua a pierdut aseara cu 0-1 partida de pe propriul teren cu Twente, din prima mansa a 16-imilor de finala ale Europa League. Unicul gol al meciului disputat pe Arena Nationala, pe un frig crancen, a fost marcat de Ola John, în minutul 52. În urma acestui rezultat, Steaua mai pastreaza doar sanse teoretice de calificare.”Ros-albastrii” trebuie să castige returul de saptamana viitoare, joi, 23 februarie, din Olanda.

_______________________________________________________

In urma cu cateva minute Steaua si-a aflat adversara din 16-imile Europa League. Adversara Stelei este Twente, o echipa accesibila in comparatie cu celelalte.

Turul este programat  pe data de 16 februarie 2012 si o sa fie transmis in direct pe PRO TV iar returul se va disputa pe data de 23 februarie 2012.

Steaua mai putea sa pice cu PAOK, Standard Liege, PSV Eindhoven, Sporting Lisabona, Besiktas, Athletic Bilbao, Metalist Kharkov, Brugge, Atletico Madrid, Schalke, Twente, Anderlecht, Manchester City FC*, Trabzonspor, Manchester United FC*, AFC Ajax, Valencia CF*, Olympiacos FC*, FC Porto si FC Viktoria Plzen